Szerintem nem én vagyok az egyetlen bűvész, akitől megkérdezik, hogy hány trükköt ismerek, vagy, hogy melyik a kedvenc trükköm. Erre sokszor az a rövid válaszom, hogy mivel nagyon sok trükköt tudok, ezért nehéz választani, mindig az a legkedvesebb számomra, amit éppen bemutatok. Erre jön az újabb kérdés: Miért, hány trükköt tudsz?
Nos ez a kérdés adta az ötletet, hogy megírjam ezt a bejegyzést, mert érdekes a téma. Hány trükköt is ismer egy bűvész?
Ha kijelenteném, hogy több száz trükköt tudok, akkor félig igazat mondanék, félig pedig füllentenék. Ahhoz, hogy megértsük miért is van ez, tudnunk kell, hogy hogyan is működik a bűvészkedés, a trükkök tanulása, és maguk a rutinok összeállítása. Tegyük akkor ezt rendbe. :)
Három kifejezést kell megkülönböztetnünk. Az egyik a rutin, a másik a fogás, a harmadik az effekt. Mit is jelentenek ezek?
Effekt: Ez az ami a trükk végén, a csattanónál történik, ami okozza az ámulatot. Átváltozik a lap, a kettéfűrészelt nő újra egybe van, kitalálom mire gondoltál, megtalálom a lapodat, stb. Azt hiszem ez érthető. :)
Rutin: Ez maga a trükk, amit lejátszunk, a sztori, a fogások egybefűzött sorozata, tehát, amit a néző lát a trükk alatt.
Fogások: Ezek pedig azok a technikák, amikből a rutin, vagyis a trükk felépül. Fogások lehetnek különböző kézügyességi technikák, vagy például fogás lehet egy trükkös tárgy azon tulajdonsága, amit felhasználunk a trükk alatt, legyen szó technikai dologról, vagy másról.
Tehát, ha logikailag nézzük a dolgot, kijelenthetjük, hogy minden trükk lelke a rutint felépítő fogások sorozata, amik az effekteket, a nézők reakcióit adják. Mondok egy példát, amivel egy csapásra megértjük a dolog működését.
Helyettesítsük a bűvészetet a nyelvtanulással. Ebben az esetben a fogások a szavak, a rutinok a mondatok, az effekt pedig az, amit a kimondott mondat eredményez, tehát a következmény. Csak úgy, mint a nyelvtanulásnál a bűvészetben is a fogások megtanulásával érdemes kezdeni, amikből azután összerakjuk a trükköket és végül jöhet az effekt, a nézők ledöbbentése.
Azt hiszem tisztáztuk a trükkök felépítését, de akkor hány trükköt is ismerünk? A válasz az, hogy trükköt akár milliót is. Az igazi kérdés, hogy hány fogást ismerünk! Mert egyetlen fogással egy bűvész be tud mutatni akár 20 trükköt is egymás után, amit a néző mind külön-külön trükknek fog érzékelni, azt hiszik mind más és más, holott ugyanazt a fogást használjuk, csak más előadásmóddal, így egy teljesen más trükknek hat a dolog. Ez a lényeg!
Egy bűvész valóban több száz trükköt ismer, de mégsem, mert ebből a több száz trükkből igazából nagy része ugyanaz, csak más a sztori, máshogy van előadva. :)
Szóval, ha legközelebb zavarba szeretnél hozni egy bűvészt (ne csináljunk ilyet, csúnya dolog :) hihi), akkor ne azt kérdezzük meg tőle, hogy hány trükköt ismer, hanem, hogy hány fogást ismer, amiből összerakja a trükköket. Őszintén, hirtelen én se tudnék erre válaszolni, max egy ‘sokat’ szavacskát dobnék válaszként. :)
Ha ezek után Te is tanulnál pár fogást és trükköt, látogass el Bűvész Iskola oldalamra, ahol nem csak személyesen, de akár online, otthon ülve is tanulhatsz bűvészetet, mert egy több, mint 8 órás videóanyagot állítottam nektek össze! Klikk ide a részletekért: www.buvesziskola.hu